; Karolinska Institutet

Degree project portal

Log in

Ansiktsskelett och dess symmetri hos befolkningen.


Responsible: Babak Alinasab

Introduction

På Karolinska Universitetssjukhuset handläggs ca 500 patienter med trauma mot ansiktet varje år. Dessa skador kan resultera i ansenlig ansiktsdeformitet och påverka synen, bettet och känseln i ansiktet. Tidig bedömning och beslut om rätt behandling är därför väsentlig. Dagens behandlingsrekommendationer bygger dock inte alltid på evidensbaserade studier och det saknas tillförlitlig konsensus i handläggningen av dessa skador. Handläggningen av zygomatikomaxillära frakturer (ZMC) är fortfarande en kontroversiell fråga bland kirurger som behandlar patienter med ansiktstrauma. Debatten om vilka av ZMC-frakturerna som kan behandlas med mindre invasiva metoder och vilka som behöver mer omfattande öppen reduktion
och fixation för att åstadkomma optimalt resultat har pågått i flera år. De väsentliga ståndpunkterna i debatten har varit graden av dislokation som leder till sekundära deformiteter om de lämnas obehandlade eller behandlas med mindre omfattande tekniker, och risken att efterlämna sequelae i form av ärrbildning vid omfattande kirurgisk teknik. Andra områden som det fortfarande saknas konsensus kring är vilka de tillförlitliga punkterna är för att kunna bedöma omfattningen av en anatomisk deformitet och dislokation, vilka områden som är lämpliga för kirurgisk exponering och stabilisering, samt vilka metoder som är de bästa för intern fixering.

Om en estetisk deformitet förekommer i ett ansikte är en mycket subjektiv bedömning. Trots att det mänskliga ansiktet är notoriskt asymmetriskt, kan en deformitet som är associerad med ögat vara mer i iögonfallande jämfört andra ansiktsdeformiteter. Därför kan patient och läkare ha olika uppfattningar om graden av vilken synlig deformitet kan accepteras och vilken kräver kirurgisk korrektion.

Project details

CLINTEC
Öron-, näsa och hals, Karolinska University Hospital Solna
Clinical study
1
Not decided
No data/some of the data have been collected.
Ethical permit is required and an application has been submitted
Supervisor/Contact

Babak Alinasab

0707630065

Babak.alinasab@sll.se


Contact 2

Aims

Studera patienternas datortomografi (DT) av ansiktet med hjälp av ett datorprogram för att få en uppfattning om kindbenssymmetrin hos friska patienter som kommer att vara en kontrollgrupp.

Arbeta fram prognostiska faktorer som gör det möjligt för kirurgen att ge patienten en uppfattning om omfattningen av den deformitet som de kan förvänta sig efter en ZMC-fraktur.

Material and methods

DT-bilderna av 100 patienter utan någon tidigare ansiktsfraktur som genomgått DT av ansiktet av annat skäl, t.ex. bihålebesvär. Dessa patienter ska sammanställas från patientlistor och sedan studeras med ett datorprogram avseende ansiktsskelettsymmetrin.

Man kommer även studera DT-bilder på patienter med ZMC-fraktur som har handlagts på Karolinska Universitetssjukhuset mellan 2010-2016 och är identifierade.

Resultaten från mätningarna från dessa 2 grupper ska jämföra med varandra.

Project time schedule

DT-bilderna av 100 patienter utan någon tidigare ansiktsfraktur som genomgått DT av ansiktet av annat skäl, t.ex. bihålebesvär. Dessa patienter ska sammanställas från patientlistor och sedan studeras med ett datorprogram avseende ansiktsskelettsymmetrin.

Man kommer även studera DT-bilder på patienter som har fått ZMC-fraktur för att sedan kunna jämföra med friska patienter. Resultaten överförs i en Excel-fil. Studenten bearbetar resultaten med statisk programmet t. ex SSPS.

Collected data/reagents

100 friska personer ska tas fram från patientlistor. Patienter med ZMC-fraktur finns redan.

Miscellaneous

Studenten ska ha stort intresse för DT, granskning av DT bilder, ansiktstraumatologi.